HISTORIA FIRMY

Drukuj
Powojenna Finlandia przeżywała okres ożywienia w budownictwie. Na początku lat 50-tych to zagadnienie jakości, a nie ilości, zyskało na znaczeniu. Zdano sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo pożarowe oraz połączenie wartości estetycznych produktu z jego dźwiękochłonnością, przy wyborze wewnętrznych materiałów dekoracyjnych.

W 1951 roku dwóch braci, Antero i KM Kallio, razem z Paulem Boström, założyli przedsiębiorstwo o nazwie Oy Varmuusrakenne Ab. Polityką przedsiębiorstwa było zaspokajanie świadomej potrzeby jakości na rynku budownictwa poprzez produkcję akustycznej płyty gipsowej na licencji szwedzkiej.

Produkcję rozpoczęto w skromnych warunkach w pobliżu Helsinek, na wynajętym od rolnika poddaszu. Po kilku latach cechy konstrukcyjne pierwszego produktu firmy - płyty gipsowej Soundex, zostały udoskonalone, a produkt otrzymał nową nazwę Lautex.

Z biegiem czasu, w miarę wzrostu wymagań rynku, zwiększał się asortyment oferowanych przez firmę produktów i w 1956 roku zakład produkcyjny został przeniesiony do Herttoniemi w Helsinkach. W 1964 roku nowy zakład zbudowano w Nummeli.

Znak towarowy podwieszanych sufitów metalowych.

W latach 50-tych, wszyscy znaczący architekci fińscy zapoznali się z wysoką jakością produktów firmy Lautex. Wyrazili oni aprobatę dla podwieszanych sufitów metalowych, które pozwoliły na całkowicie nową, pod względem estetycznym i funkcjonalnym, jakość sufitów.

Rozpoczął się okres rozwoju i pod koniec lat 50-tych uruchomiono produkcję podwieszanych sufitów aluminiowych. Firma stopniowo odchodziła od produkcji płyt gipsowych. Standardem firmy Lautex stała się wysoka jakość podwieszanych sufitów metalowych.

Dla stoczni i na eksport

W 1964 roku Oy Varmuusrakenne Ab zostało zakupione przez Oy Aluma Ab, razem z Gränges Aluminium. Z zasobami dużego przedsiębiorstwa oraz jego międzynarodowym zasięgiem, firma ze swoimi produktami wyszła poza granice Finlandii.

W połowie lat 60-tych, na produkty firmy otworzył się najpierw rynek Związku Radzieckiego, a następnie Szwecji i Norwegii.

Pod koniec lat 60-tych firma rozpoczęła dostawy produktów do stoczni fińskich. Po około 10 latach realizowała również dostawy do stoczni zagranicznych.

Eksport i dostawy dla przemysłu stoczniowego stawały się coraz bardziej znaczącym sektorem w działalności przedsiębiorstwa. Lata 70-te były dekadą dynamicznego rozwoju firmy.

Kraje skandynawskie rynkiem krajowym - Europa rynkiem eksportowym


Wydajność produkcji zwiększyła się od momentu skoncentrowania jej w Nummeli, w 1980 roku, kiedy to sufity firmy Lautex produkowano i sprzedawano w ilości większej niż kiedykolwiek wcześniej. W 1984 roku, firma Ab Varmuusrakenne Oy została nabyta przez Christian Berner Invest Ab. Przedsiębiorstwo zdobyło rynek krajowy i skandynawski, a w 1987 roku zmieniono jego  nazwę na Oy Lautex Ab.

W ciągu całej swojej historii przedsiębiorstwo miało możliwość rozwoju w sprzyjających warunkach. Oy Lautex Ab stał się liderem na rynku w produkcji podwieszanych sufitów metalowych dzięki życzliwości klientów, specjalistycznej wiedzy oraz ukierunkowaniu na operacje R & D.

Dla wsparcia działalności firmy, został wdrożony system zapewnienia jakości ISO 9001.

Obecnie, Oy Lautex Ab odgrywa coraz istotniejszą rolę na wymagającym rynku europejskim.